Mide Botoksu

Mide botoksu; endoskopik girişimle midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini (botoks) enjekte edilmesi esasına dayanan bir kilo verdirme yöntemidir.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Vücut kitle indeksi 40’ın altında olan, diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyen, fazla kilosu olan ancak obez kategorisine girmeyen hastalar mide botoksu için ideal hastalardır.

Mide Botoksunun Riski Var mıdır?

Mide botoksunda kullanılan botoks 4-6 ay içinde vücuttan tamamen atıldığından literatürde belirtilmiş, bilinen herhangi bir riski yoktur.

Mide Botoksu İşlemi Nasıl Yapılır?

Mide botoksu tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek ortalama 20-30 dakikada yapılan bir işlemdir. İşlemde herhangi bir kesi yoktur. Hastalar, işlem esnasında anestezi ile uyutulur. İşlem sonrasında hastanede yatış gerekmemektedir.

Mide Botoksu Nasıl Kilo Verdirir?

Mide botoksu ile mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresinin gecikmesi ve hastada iştah kaybı oluşması sağlanır. Bu sayede hasta kendine özel diyetine de uyarak kilo verir.

Mide Botoksunun Avantajları Nelerdir?

Mide botoksunun ameliyat olmaması, bir kesi gerektirmemesi, işlemin çok kısa sürede uygulanması, işlem sonrası günlük yaşama hemen dönülebilmesi başlıca avantajlardır. Mide botoksu uygulandıktan sonraki 2-3 gün içinde acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra hasta kilo vermeye başlar. Mide botoksu işlemi midedeki düz kaslara yapılan bir uygulamadır ve bağırsak hareketlerini etkilemez. Bağırsak tembelliğini artıran bir etkisi yoktur. Mide botoksu sonrası hastaya özel hazırlanan diyetle bağırsak tembelliği yaşayan hastalarda düzelme de görülebilir.

Cerrahi Dışı Uygulamalar

Bilgi Al