Diyabet Cerrahisi Nedir?

Diyabet cerrahisi, son yıllarda tip 2 diyabet tedavisinde etkin olarak kullanılan bir yöntemdir. Halk arasında şeker ya da diyabet ameliyatı olarak da bilinen diyabet cerrahisi, aslında obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol ve hipertansiyon ile kendini gösteren metabolik sendromun çeşitli ameliyat yöntemleri ile tedavi edilmesine denmektedir.

Diyabet Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Tip I diyabet hastaları diyabet cerrahisi olamazlar. Tüm şeker hastalarının %90’ı tip II diyabet hastasıdır ve bu hastalar diyabet cerrahisi ile şeker hastalığından kurtulabilir.

Diyabet Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Diyabet ameliyatı laparoskopik yöntemle (kapalı ameliyat) ile yapılır. Ameliyat süresi kullanılacak yönteme göre 1 ile 3 saat arasında değişir. Hastalar ameliyattan sonra 3-4 gün hastanede kalır ve kısa süre içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. Diyabet tedavisinde kullanılan pek çok ameliyat yöntemi vardır. Bunlar Gastrik by-pass, Minigastrik by-pass, Duodenal switch türevleri (SADI-S ameliyatı gibi), Transit Bipartisyon, İleal transpozisyon, Sleeve Gastrektomi ve bu ameliyatların çeşitli türevleridir.

1- Danışma
Cerrahımıza danışarak, diyabet cerrahisi  konusunda en güncel bilgileri size şahsen veya telefonla bilgi vermekteyiz.

2 – Tedavi
Tedavi, uzmanlarımız tarafından detaylı bilgi, detaylı testler ve çeşitli muayeneler sonrasında gerçekleşir. En doğru tedavinin uygulanması hedeflenmektedir.

3 – Başarı
Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da sürecin sıkı takipçisiyiz. Doğru beslenme yönlendirmeleri ve ameliyat sonrası takip ile başarıya ulaşıyoruz.

Diyabet Cerrahisinin Riski Var mıdır?

Diyabet cerrahisinin riskleri diğer ameliyatlardan daha fazla değildir. Bu ameliyatların riski; şeker hastalığının hastada yarattığı uzun dönemli risklerden çok daha düşüktür. Burada en önemli nokta hastanın bu ameliyatlar konusunda tecrübeli olan bir cerrah tarafından ve ortaya çıkabilecek sorunlarla başa çıkabilecek tam donanımlı bir merkezde ameliyat olmasıdır.

Op.Dr. Ersin Aksu ve uzman ekibi ameliyat öncesi ve sonrası sıkı takibi ile yüksek başarıyı hedeflemektedir. Sizin mutluluğunuz bizim başarımızdır. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilir, Instagram ve YouTube hesaplarımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgi Al