Mide Balonu ile Hemen Kilo Vermeye Başla!

  • 1000+ uygulama tecrübesine sahip ekip.
  • Deneyimli hekimlerimiz sayesinde 0 risk.
  • Endoskopi ile uygulanan basit bir işlemdir.
  • İşlem sırasında acı ve ağrı hissedilmez.
Daha fazla bilgi için
profesyonel ekibimiz ile iletişime geçin.
+90 533 198 08 79 WhatsApp Bilgi İste

Biz Sizi Arayalım

Mide Balonu işlemi Nasıl Uygulanır?

Mide balonu; mide içerisine endoskopik yöntemle yerleştirilen, kapladığı hacim ile erken doygunluğa ve tokluk hissinin uzamasına neden olan ameliyat harici bir kilo verme yöntemidir.

Mide içerisine yerleştirilen silikon balon; hava veya sıvı ile şişirilir. 6 ay veya 1 yıl midede kalabilen balon çeşitleri mevcuttur. Balon yine süresi dolduğunda endoskopi ile içeriği boşaltıldıktan sonra çıkarılmaktadır.

Bu işlem yaklaşık 5 ila 10 dk kadar sürmektedir. İşlem anestezi altında standart endoskopi gibi günübirlik işlem olarak uygulanır.

Hasta işlem bitince kısa bir dinlenme sonrası günlük hayatına devam edebilir.

Yöntemin uygulanmasıyla; alışma sürecini daha konforlu hale getirmek için bir haftalık sıvı beslenme dönemi uygulanmaktadır.

Balonunun midede kapladığı hacim sayesinde daha az porsiyon ile doygunluk yaşandığı için kişinin yaşam tarzına göre oluşturulan beslenme listeleri ile başarıya ulaşılır.

Aynı zamanda alanında uzman diyetisyenin sıkı takibi ve kişinin de uyumu ile ortalama 15-25 kilo verilmektedir

Mide Balonu Çeşitleri

Yutulabilir Mide Balonu

Kapsül şeklinde endoskopi gerektirmeyen ve kişinin yutması gereken balon türüdür. 4 -6 ay gibi bir süre sonra balon kendiliğinden erir ve çıkarılmasına gerek kalmaz.

Sönük halde endoskopi ile mide içine yerleştirilip hava ile 500-700 cc arasında değişen miktarda kişinin mide hacmine göre şişirilir.

Balon üzerinde araç tekerleğindeki gibi sibop mekanizması vardır ve hava zamanla azalabilir. Genel olarak 6-8 ay gibi bir sürede çıkarılması gerekir. Uzun süre kalması mide duvarında hasar oluşturması nedeniyle sakıncalıdır.

Balon mide içerisinde sıvı ile şişirilir. Ağırlık yaptığı için hava ile şişirilen balona göre daha iyi sonuç verir. Sibop mekanizmasından sıvı kaçağı riski daha azdır. Zamanla sıvı ve hava ile şişirilen balonda hacim azalması olabilir. Balondaki hacim azalması kilo verim hızını düşürebilir. Sıvı ile şişirilen balon 6-8 ay sonra çıkarılır.

Bu yöntemde balonunun üzerinde su hacmini azaltabilme ve artırabilme olanağı sunan mekanizma bulunur. 1 yıl gibi uzun bir süre midede kalabilir ve hacmi azaldığında endoskopi ile tekrar şişirilebilir.

Sorularınız için profesyonel ekibimiz ile iletişime geçin.

Ekibimiz ve Doktorlarımız

Op.Dr. Ferhat Çelik

Genel Cerrahi Uzmanı

Op.Dr. Ersin Aksu

Genel Cerrahi Uzmanı

Dyt. Elif Çakırca AVCU

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Dyt. Melisa SAKLI

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Psk. Gül Özge BAY

Klinik Psikolog

Züleyha ENGİNYÜREK

Cerrahi Hemşiresi

Kadriye AKDAMAR

Klinik Hemşiresi

Ece ÇAVUŞ

Yurtiçi Hasta Sorumlusu

Biz Sizi Arayalım

Op. Dr. Ferhat Çelik Obezite ve Diyabet Cerrahisi Uzmanı