MİDE BALONU

Mide balonu, uzun yıllardır uygulanan endoskopik bir işlemdir. Balon, mide içine yerleştirilir ve şişirilir. Uygulanacak işleme göre farklı markalarda farklı özellikte balon çeşitleri vardır.

Hava ile şişirilen mide balonu: Sönük halde endoskopi ile mide içine yerleştirilip hava ile 500-700 cc arasında değişen miktarda kişinin mide hacmine göre şişirilir.

Balon üzerinde araç tekerleğindeki gibi sibop mekanizması vardır ve hava zamanla azalabilir. Genel olarak 6-8 ay gibi bir sürede çıkarılması gerekir. Uzun süre kalması mide duvarında hasar oluşturması nedeniyle sakıncalıdır.

Sıvı ile şişirilen mide balonu: Balon mide içerisinde sıvı ile şişirilir. Ağırlık yaptığı için hava ile şişirilen balona göre daha iyi sonuç verir. Sibop mekanizmasından sıvı kaçağı riski daha azdır. Zamanla sıvı ve hava ile şişirilen balonda hacim azalması olabilir. Balondaki hacim azalması kilo verim hızını düşürebilir. Sıvı ile şişirilen balon 6-8 ay sonra çıkarılır.

Sonradan ayarlanabilir mide balonu: Mide balonunun üzerinde su hacmini azaltabilme ve artırabilme olanağı sunan mekanizma bulunur. 1 yıl gibi uzun bir süre midede kalabilir ve hacmi azaldığında endoskopi ile tekrar şişirilebilir.

1- Danışma
Cerrahımıza danışarak, mide balonu konusunda en güncel bilgileri size şahsen veya telefonla bilgi vermekteyiz.

2 – Tedavi
Tedavi, uzmanlarımız tarafından detaylı bilgi, detaylı testler ve çeşitli muayeneler sonrasında gerçekleşir. En doğru tedavinin uygulanması hedeflenmektedir.

3 – Başarı
Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da sürecin sıkı takipçisiyiz. Doğru beslenme yönlendirmeleri ve ameliyat sonrası takip ile başarıya ulaşıyoruz.

Kapsül mide balonu: Kapsül şeklinde endoskopi gerektirmeyen ve kişinin yutması gereken balon türüdür. 4 -6 ay gibi bir süre sonra balon kendiliğinden erir ve çıkarılmasına gerek kalmaz.

Balon uygulamasında mide hacmi mekanik yolla azaltılır ve gıdanın bağırsağa geçmesi geciktirilir. Bu sayede kilo verimi sağlanır. İşlem sonrası sıkı diyetisyen takibi önemlidir

Deneyimlerimize göre mide balonu uygulaması; iyi bir işlem, sıkı diyetisyen takibi ve hastanın zayıflama isteği ile başarılı sonuçlar vermektedir. Bu üç unsurdan herhangi birinin tam karşılanmaması kilo verimini engellemektedir.

Diyet: Bu konuda eğitim almış, deneyimli ve hasta ilişkileri üst düzeyde diyetisyenlerimiz ile diyet uygulamalarımız için irtibat numaralarımızdan iletişime geçebilir, diyetisyenlerimizi sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Obezitenin tedavisinde ilk uygulanacak yöntem diyettir.

Op.Dr. Ersin Aksu ve uzman ekibi ameliyat öncesi ve sonrası sıkı takibi ile yüksek başarıyı hedeflemektedir. Sizin mutluluğunuz bizim başarımızdır. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilir, Instagram ve YouTube hesaplarımızı inceleyebilirsiniz.

Bilgi Al