Gastrik By-Pass

Gastrik Bypass genel cerrahide mideden barsaklara geçiş yolu oluşturulması demektir. Mide çıkısını tıkayan çeşitli hastalıklarda uygulanan bir yöntemdir. Obezite cerrahisinde kullanılan anlamıyla ise Gastrik Bypass midenin büyük kısmının devre dışı bırakıldığı, alınan gıdanın da bağırsakların neredeyse sadece yarısını kullanılarak sindirilmesini sağlayan bir cerrahi yöntemdir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite hastası olup kilo veremeyen veya fazla kiloyla beraber kiloya bağlı insülin direnci, eklem rahatsızlığı benzeri şikayetleri olan hastalara uygulanabilir. Bundan beş yıl öncesine kadar en sık uygulanan cerrahi yöntem olmasına rağmen tüp midenin daha popüler olması ile uygulanma sıklığı azaldı. Artık tüp mideden sonra tekrar kilo alan hastalarda ikinci ameliyat (revizyon ameliyatı) olarak uygulanmaktadır.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlemin tamamı laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemi ile yapılır. Laparoskopik cerrahi çok sayıda küçük kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu kesilerden yerleştirilen portlar el aletlerinin karına ulaşması için kullanılır. Bunlardan biri bir video kameraya bağlanan cerrahi teleskop ve diğerleri özelleşmiş cerrahi aletlerinin girmesi içindir. Cerrah operasyonu bir video monitörden izler. Tecrübe ile, deneyimli bir laparoskopik cerrah pek çok prosedürü aynen açık ameliyattaki gibi laparoskopik olarak uygulayabilir.

1- Danışma
Cerrahımıza danışarak, gastrik bypass konusunda en güncel bilgileri size şahsen veya telefonla bilgi vermekteyiz.

2 – Tedavi
Tedavi, uzmanlarımız tarafından detaylı bilgi, detaylı testler ve çeşitli muayeneler sonrasında gerçekleşir. En doğru tedavinin uygulanması hedeflenmektedir.

3 – Başarı
Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyat sonrasında da sürecin sıkı takipçisiyiz. Doğru beslenme yönlendirmeleri ve ameliyat sonrası takip ile başarıya ulaşıyoruz.

Gastrik Bypass Ameliyatının Tüp Mide Ameliyatına Göre Dezavantajları Nelerdir?

  • Daha uzun süreli vitamin,mineral eksikliklerine (özellikle B12 vitamini, demir, kalsiyum ve folatta eksikliğe) neden olabilir.
  • Diyet önerileri, yaşam boyu vitamin-mineral takviyesi ve takip gerektirmektedir.
  • Tekrar kilo alımlarda yapılabilecek müdahale seçenekleri daha kısıtlıdır.
  • Bir sorun olduğunda endoskopi ile safra kanalları ve pankreas kanalına müdahale şansı kalmaz. ERCP, biyopsi gibi işlemler yapılamaz.
  • Kapatılıp bırakılan mide dokusunu endoskopi ile kontrol şansı kalmaz.
  • Midenin iştah hormonu salgılayan kısmı alınmadığı için tüp mideye oranla iştah azalması daha azdır.

Op.Dr. Ersin Aksu ve uzman ekibi ameliyat öncesi ve sonrası sıkı takibi ile yüksek başarıyı hedeflemektedir. Sizin mutluluğunuz bizim başarımızdır. Daha fazla bilgi için iletişime geçebilir, Instagram ve YouTube hesaplarımızı inceleyebilirsiniz.