Tüp Mide Ameliyatı (Laparoskopik Sleeve Gastrektomi)

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Günümüzde en çok uygulanan obezite cerrahisi girişimi tüp mide ameliyatıdır ve yaygın olarak “mide küçültme ameliyatı” olarak bilinir. Midenin yaklaşık yüzde 80’inin kesilerek muz şeklinde bir tüpe çevrilmesi ameliyatıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Vücut kitle indeksi 40 kg/m²’nin üzerinde (morbid obez yani ileri derecede obez) olanlar.

VKİ’si 35-40 arası olup aşırı şişmanlığa bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olanlara yapılmaktadır.

Ayrıca obeziteye bağlı “yeni” tip 2 şeker ve metabolizma bozukluğu olan ve VKİ’si 30 – 35 arasındaki hastalar da doktorun kararı ile ameliyat olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Sonuç Verir?

Tüp Mide işleminde midenin en çok esneyerek mide hacmini büyüten kısmı alınır. Geride kalan mide kısmı çok fazla miktarda esnemez. Dolayısıyla aşırı yemek yemeyi engeller. Midenin tüp haline getirilmesi, midenin gıdalara karşı direncini de arttırır. Aşırı büyük hacimde gıdaların geçişine izin vermez. Yediğiniz yemeklerdeki lokmalarınız küçülür. Midenin tüpleştirilmesi mideye giren gıdaların hızla mideden boşaltılmasını sağlar. Mide de uzun süre kalamayan gıdalar, mide hacmini büyütecek zamanı bulmadan mideyi terk ederler. Mide tüpleştirilmesi ile ince bağırsak gıdaların geçişi hızlanır. Bu hızlı geçiş ince bağırsak hareketini uyarır. Tüp Mide ince bağırsakta hiçbir değişiklik yapmamasına karşın, gıdalarla alınan kalorilerin aşırı emilimini de bu yolla engeller.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bütün obezite ve metabolik cerrahi yöntemler gibi sleeve gastrektomi ameliyatı da, tamamen laparoskopik dediğimiz kapalı yöntem ile uygulanmaktadır. Laparoskopik yöntemde karında açılan bir santimden küçük delikler ile bütün ameliyat gerçekleştirilir. Bunun için özel aletler kullanılır. Midenin istenilen kısmının kesilmesi ve dikilmesi işlemi bu iş için özel olarak tasarlanmış ve sadece sizin ameliyatınızda kullanılıp sonrasında atılan özel cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu cihazlar mide duvarınızı keserken birbirine özel dikişler ile yapıştırır. Biz uygulamamızda bu dikiş hattının üzerini kendimiz el ile ikinci bir kat daha kapatıyoruz. Bu işlem ameliyatın güvenilirliğini bir kat daha arttırıyor.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Mide hacmi küçülür ama mide fonksiyonlarını normal olarak yapmaya devam eder. Her şey yenebilir ancak küçük porsiyonlarda tüketilebilinir.

Mideden açlık hormonu (Ghrelin) salgılanan bölge çıkartılır. Açlık hormonunun azalması kilo kaybının korunmasında en önemli faktördür. Tokluk hissinin uzun sürmesinden de ghrelin düzeyinin düşürülmesi sorumludur.

Aşırı yoğun gıdalar alındığında bulantı, kusma, çarpıntı ve bayılma ataklarının olduğu Dumping Sendromu tüp mide ameliyatı sonrasında görülmez.

Ülser oluşumu neredeyse hiç görülmez.

İnce barsak bypassı yapılmadığı için, barsak tıkanıklıkları, ağır ülserler, anemi (kansızlık), vitamin ve mineral eksiklikleri, kemik erimesi (osteoporoz) ve beslenme bozuklukları ile ishaller sleeve gastrektomi ameliyatından sonra görülmez.

Bypass ameliyatlarının getireceği yükümlülüklerden çekinen hastalarda ilk tercihdir.

Siroz şüphesi/başlangıcı ve aşırı karaciğer yağlanmasının olduğu durumlarda ilk tercihdir.

Mide bandıyla karın içinde yabancı bir cisim bırakılması ve buna ait sorunlardan çekinen hastalarda, mide bandından daha etkili bir tedavi metodudur.

Laparoskopik olarak hızlı ve kolay uygulanabilmesi ile, aşırı obezitesi nedeniyle ağır kalp ve akciğer sorunları yaşayan hastalarda, kısa ameliyat süresi ve hızlı iyileşme sağlar.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatında midenin bir kısmı çıkartılmaktadır. Geride kalan ve hacmi küçültülen midede bir dikiş hattı kalmaktadır. Bazı vakalarda bu dikiş hattından küçük kaçaklar olabilmektedir. Bu risk % 1’den düşüktür. Olan kaçakların da bir çoğu fark edilmeden iyileşmektedir. Mideden oluşabilecek bu kaçakların nedenleri hem cerrahi tekniğe hem de hastaya ait sorunlara bağlı olabilir. Bugün cerrahi olarak dikiş hattının güvenliği için çok çeşitli metodlar geliştirilmiş ve uygulanmaktadır. Bu metodlar her cerrah tarafından farklı farklı kullanılmaktadır. Hastaya ait olan nedenler daha çok obezitenin vücuda getirdiği yük nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Obezitenin kendisi bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilmektedir. Bu da cerrahi olarak yaratılan travmanın biraz daha uzun ve zor iyileşmesine neden olabilmektedir. Tüp mide ameliyatına ait bu sorunları artık yok denecek kadar az görüyoruz. Hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası bakım şartlarımız bu sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilecek düzeyde olup, ameliyatın güvenliğini en üst noktalara taşımaktadır.

Obezite Cerrahisi

Bilgi Al