VKİ Hesapla

Obezite hesabı yapılırken; kilonuzun, boy değerinizin karesine bölünmesiyle (kg/m²) hesaplanan Vücut Kitle İndeksi (VKİ) değeri kullanılır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralığı temel alınır. Yüksek bir VKİ, yüksek vücut şişmanlığını göstermektedir. VKİ, sağlık sorunlarına yol açabilecek ağırlık kategorilerini ifade etmektedir, ancak bir bireyin sağlığını teşhis etmediği unutulmamalıdır.

Vücut Kitle İndeksi Değeri Ne Anlama Gelir?

Vücut kitle indeksinin hesaplanmasının ardından VKİ cinsinden elde edilen değer şu şekilde yorumlanır:

0 ila 18,4 VKİ

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Zayıf’tır”. Kişinin boyuna oranla ağırlığının yetersiz olduğunu ifade eden bu değer ile karşılaşılması durumunda kişinin diyetisyen eşliğinde sağlıklı bir şekilde kilo alması önerilir.

18.5 ila 24.9 VKİ 

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Normal’dir”. Bu değer aralığı kişinin ideal kiloda olduğunu gösterir. Bu değere sahip olan kişilerin düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam etmeleri önerilir.

25 ila 29.9 VKİ

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Fazla Kilolu’dur”. Kişinin boyuna oranla kilosunun fazla olduğunu gösteren bu değer aralığında kişinin uygun diyet ile fazla kilolarından kurtulması önerilir. Aynı zamanda spora başlamalı, günlük hayatınızda ufak değişikliklere gitmelidir.

Ücretsiz detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin…

30 ila 34.9 VKİ

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Şişman’dır”. Birinci derece obez kategorisinde değerlendirilen değer aralığında, kişinin kilosunun sağlık açısından risk oluşturabilecek düzeyde olduğu anlaşılır. Bu kişilerin diyetisyen yardımıyla kilo vermesi önerilir. Bu aşamada profesyonel destek alarak kan tablosu incelenmeli, günlük hayatı ile ilgili düzenlemeler yapılmalı, ve mutlaka spora başlanmalıdır.

Obezite Cerrahisi sayfamızı ziyaret edebilir, obezite hakkında bilgi alabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

35 ila 44.9 VKİ

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Morbid Obez’dir“. İkinci derece obez olarak tanımlanan bu değerlere sahip olan kişilerde kalp ve damar hastalıkları bakımından risk artar. Kişinin kilo vermek için diyetisyene başvurması önerilir. Bu hastaların mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Obezite Cerrahisi sayfamızı ziyaret edebilir, obezite hakkında bilgi alabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

45+ VKİ

Bu kategoride iseniz; VKİ sınıfınız “Super Obez’dir“. Üçüncü derece obez kategorisinde olan bu kişilerde hastalık gelişme riski çok yüksektir. Hekim ve diyetisyen eşliğinde kilo verilmesi önerilir. Bu gruptaki hastaların diyet ve egzersiz gibi önlemler ile kalıcı kilo kontrolü sağlama oranı %3’ün altındadır. Özellikle başarısız diyet öyküsü olan hastalar doğrudan obezite cerrahisine aday hastalardır.

Obezite Cerrahisi sayfamızı ziyaret edebilir, obezite hakkında bilgi alabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bilgi Al